2019. november 06. (szerda) 19:52 (UTC+1) - Budapest
Folytatódjon tehát az Alföldi Kéktúra, hisz oly sok idő telt el azóta, amióta utoljára kékeztünk Ricsivel. Még javában nyári kánikula volt, amikor Túrkevén abbahagytuk. Mint emlékeztek kínkeservesen. Tettük ezt a kánikula, no meg a testi sérüléseink miatt, melyeket a lágyrészeken szereztünk. Igaz, Ricsivel mindketten kissé elfoglaltak voltunk azóta, de a magam nevében elmondhatom, hogy annyira nem vágytam vissza nyáron az Alföldre.
Ezúttal együtt indultam Ricsivel Budapestről, a Nyugati pályaudvarról. Előtte lévő nap nyugodtan megvettük a vonatjegyeket, hogy ne kelljen kapkodni az indulás napján. Gyorsvonattal jutottunk le Mezőtúrra, ahonnan tovább szerettünk volna menni busszal Túrkevére, ám bő negyed órával lekéstük a buszcsatlakozást. Mivel két órán belül nem indult új busz, s a pályaudvaron kiállított muzeális jármű sem volt indulásra kész, úgy döntöttünk, hogy gyalogolunk.
Mivel a Kéktúra ugyebár bármelyik irányból teljesíthető, így mindegy volt, hogy melyik irányban kezdünk. Nekivágtunk tehát Túrkevének, s úgy terveztük, hogy onnan majd visszabuszozunk Mezőtúrra, hogy aztán folytassuk Szarvas felé a Kéket. Tudom, kicsit bonyolultan hangozhat, de ezeken a részeken sok olyan szakaszt bejártam, amikor Tónival túráztam. Így ezeket nem akartam újra járni. Egy szó mint száz, újra a Kéken voltunk. Nagyot szippantottam a levegőből, s megindultunk.
Ismét legények voltunk tehát a gáton. Szerencsére azonban tudtuk, hogy másnap már búcsút intünk a gátaknak, töltéseknek. Utóbbit persze más értelemben szerettük volna megtartani. Túrkeve felé végeláthatatlan egyenes következett, a töltés tetején, végig a Hortobágy-Berettyó mellett. Mások is vonultak, nem csak mi. Szépen, rendezett módon.
Utunk során előjöttek a tőlünk megszokott témák, melyek elsősorban a túrákat, a vándorlásokat, a csavargásokat, ezekhez szükséges felszereléseket érintették. Mindig jönnek új inspirációk, új témák, melyekről beszélgethetünk. Néha-néha felelevenedik a múlt, amit szívesen idézünk fel. Természetesen jó társaságban szalad is az idő. Erre szükségünk is volt a monoton terepen.
Időnként azonban eme ingerszegény táj is tud újat mutatni. Tette ezt most is, amikor megpillantottuk az egyik közelben lévő juhnyájat, s annak pásztorát. Sok mindent lát az ember a mai modern világban, de pár dologról azt gondolná, hogy nem változik. Ilyennek hittem én is a pásztorkodást ...
Nem szoktuk számolni a megtett kilométereket, ezúttal sem tettük. Azt azonban nagyjából tudtuk, hogy mennyit mehettünk, amíg beértünk Túrkevére. Kissé éreztük is mindenünket, de főleg a táska miatt. Rég volt már rajtunk. Túrkevén beugrottunk még egy kisboltba, pár dolgot vásárolni. A buszpályaudvar továbbra sem volt valami rendezett állapotban. Sőt rosszabbul nézett ki, mint nyáron. A lényeg viszont, hogy jött a busz, s mi meg megindultunk vele Mezőtúrra.
Mezőtúrra beérve sajnos az addigi időjárás is rosszabbra fordult. Annyira, hogy el is kezdett esni az eső. Szerencsére azonban nem olyan mértékben, hogy kellett volna a nagyobb esőgallér. Felhúztuk az esővédőket mind magunkra, mind a zsákunkra, s megindultunk a belváros felé. Odaérve szétváltunk, mivel nekem meg kellett keresnem a Kéktúra bélyegzőt, megszerezni a soron következő pecsétet az igazolófüzetembe.
Nagyon nem volt időnk szétnézni a városban, hisz még napnyugta előtt ki szerettünk volna érni a nyílt terepre. Pár dolgot azonban szemügyre vehettem, mint például Dózsa György szobrát. Sok művész, sokféleképpen dolgozta már föl a középkori parasztvezér történetét. Visszaérve csatlakoztam Ricsihez, s megindultunk a városból kifele vezető úton. Mezőtúron halad át az északi 47-ik szélességi kör, melyet egy fémtáblával örökítettek meg.
A várost a Hortobágy-Berettyó csatornán átívelő hídon keresztül hagytuk el, ahol pár fényképet készítettünk. Ricsi elég jól fel volt szerelkezve fotó-videó technikailag. Ráadásul vízálló készülékek voltak, amire szükségünk is volt. Az eső ugyanis nem akart elállni, s az előrejelzések sem voltak túl jók. Magunk mögött hagytuk Mezőtúrt, s megindultunk Szarvas irányába.
Továbbra is a csatorna melletti töltésen haladtunk, ám ezúttal az eső eléggé feláztatta a talajt. Rakódott is rendesen a cipőinkre. Ezúttal én is túracipőbe mentem, a régi bakancsomat már nem használom. Eltelt felette az idő, kiszolgálta magát annyi megtett kilométeren keresztül. A jövőben pedig egyelőre maradok a túracipőknél.
Lassan közeledett a sötétedés ideje, így mi sem vártunk tovább, kerestünk a töltéstől nem messze egy sátorozásra alkalmas helyet. Esőben állítottuk fel a sátrakat, cövekeltük le őket. Épp végeztünk, amikor elállt az eső. Csuromvizes volt minden, így tüzet sem tudtunk rakni. Bíztunk benne, hogy másnap ezt pótolni fogjuk.
Sátraink egymás mellett voltak, hogy ne kelljen messzire nyújtani a tányérokat, mivel tartottunk egy közös főzést, megmelegítve egy könnyebb túra vacsorának valót. Egészségesnek nem nevezném ezeket, ám annál táplálóbb.
Vacsora közben magunkhoz vettünk egy kis védőitalt, hisz nagyon hűvös éjszakának néztünk elébe. Jómagam első alkalommal teszteltem a nemrég beszerzett felfújható matracot, mely könnyű, s kis helyet foglal el szállítás közben. Felfújva megfelelő védelemnek tűnt a hűvös talajtól. Korán ki is próbáltam, hisz hamar sötétedett. Hétkor már vízszintesben voltunk, s mintegy tizenegy óra pihenés várt ránk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.