Utolsó napomhoz érkeztem. Mármint a Santiago de Compostela felé vezető utamon. Utolsó napra 21 km maradt. Rögtön ahogy elindultam, eddig ismeretlen csoportok tűntek fel, valamelyik iskola diákjai lehettek. Sok ismeretlen volt kis tornazsákkal is. Egyedül Tamino volt a régiek közül. Elszakadt a nadrágja, odaadtam az enyémet. A régi két nadrágom közül egyet megtartottam, mivel mire haza érek, az új nadrágjaimban hideg lenne. Gyakorolni kell úgyis az elengedés művészetét. Taminoval még jót is tettem. Azért kicsit éles a kontraszt. Adni egy használt nadrágot egy svájci srácnak.
Egy érdekes részhez érkeztem, egy útkereszteződéshez, ahol az emberek levágták az utat. Megtesznek (elvileg) majdnem 800 km-t, erre levágnak egy kis szakaszt.
Amenal településen érdekes szélcsengőt figyeltem meg. Mit ki nem találnak.
Lefényképeztem az eukaliptusz fiatal csemetéjét. Más a levele még csemeteként. Eltettem egy-egy termést, hátha otthon kihajt.
Utam a repülőtér mellett vezetett. Sokszor jött, ment gép, jelezvén a zarándokok sokaságát. A kerítésen keresztek hada jelezte az utat.
Mourentán megreggeliztem, csak tejeskávét vettem. Volt egy kis szendvicsem az estéről hozzá. Kedves volt a pultos hölgy, nem csak a szőrös arcomra csalt mosolyt, hanem a tejeskávémra is.
Monte do Gozo-ba érve már-már teljesen lemerült a telefonom, ugyanis éjjel semmit nem töltődött. De odafentről gondoskodtak rólam. Felérve a dombra volt egy kis templom, ahol miközben csendesen ücsörögtem, felfedeztem egy konnektort. Míg töltődött a telefonom, tovább ücsörögtem szépen csendben. A hegyen található Szent II. János Pál pápa látogatásának emlékére emelt emlékmű.
Következett utolsó állomásom. Santiago de Compostella. Harminc nappal ezelőtt indultam el Saint-Jean-Pied-de-Portból. Mintha ezer éve lett volna. Beérve a városba temérdek busz jött, ment. Még annál is több volt a turista. Csak úgy hömpölygött a tömeg.
Elvileg régen már Monte de Gozo-ból is lehetett látni a katedrálist, de manapság az építkezések miatt ez a határ beljebbre tolódott. A mondás szerint az volt a csoportból a zarándokkirály, aki először megpillantotta a katedrálist. Mivel én egyedül voltam, magam királya lettem.
Az óvárosba beérve egyre több volt a turista, a kéregető, a bámészkodó, és egy-egy zarándok is feltűnt. Egy kicsit megpihentem egy rock’n roll duó mellett.
Beérve a katedrális előtti térre, a Praza de Obradoiro-ra épp egy veteránautó találkozó kellős közepébe csöppentem. A buszokat fényképeztem, mondván holnap is itt maradnak. Rosszul tettem, mert pár óra múlva már nem voltak.
Ezt követően irány a zarándokútlevél, a Compostella kiállításának helye. Közel két órás várakozás volt, de aki lenyomja a majd 800 km-es távot, ezt a pár órát kibírja. Vincenzo és Fee is ott volt. Előbbi tegnap már beért, utóbbi előttem pár perccel. A téren összefutottam Anitaval, aki szintén előbb ért be. Közösen örültünk annak, hogy végig csináltuk.
Utána irány a szálláskeresés. Ahol Anita megszállt, oda mentünk mi is. Már csak egy ágy volt, így Fee-é lett. Nekem adtak egy kanapét, és csak a zuhanyért kellett fizetnem. Esküszöm kényelmesebb volt, mint az eddigi emeletes ágyak matracai. Utána nyakunkba vettük a várost, kutatva az ismerősök után.
Jöttek is szépen sorban. Befutott Christina, Dylan, Andre is. Együtt ünnepeltünk egész este. Köszönhetően a helyi zenészeknek, sikerült kicsit Fee-t megtáncoltatni.
Megismertem Hubertet is. Hat (!) credencialja volt, összesen 415 pecséttel. Németországból kezdte az utat, hat éven át, minden nyáron jött Santiago fele. Bőr rövid-, kantáros nadrágja volt, amilyen a bajoroknak.
És most jöjjön tehát a saját compostellám. Alexandru lettem.
A végére pedig a kép Mikinek szólna. Amint várakoztam a compostella-ra, észrevettem egy öreg szőlő lugast. Nem tudom, hogy a bácsmegei, vagy ez volt idősebb, de mindkettő rekordnak számít.